Medycyna estetyczna

Botoks, toksyna botulinowa

Zabieg już od: 300pln

Botoks jest substancją powszechnie wykorzystywaną w medycynie estetycznej. Jego działanie polega na tymczasowym zrelaksowaniu mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych. Te charakterystyczne zagniecenia skóry są efektem intensywnej mimiki twarzy i pojawiają się stosunkowo wcześnie. Początkowo widoczne są tylko w trakcie robienia określonych min, ale z czasem utrwalają się i wyraźnie pogłębiają. Toksyna botulinowa nie tylko wpływa na wygładzenie istniejących zmarszczek, ale również zapobiega powstawaniu nowych.

Zabiegi z botoksem w Białymstoku

Toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botoks, stanowi narzędzie o szerokim zastosowaniu w dziedzinie medycyny estetycznej. Dzięki swoim właściwościom umożliwia zminimalizowanie widoczności zmarszczek mimicznych oraz wpływa na spowolnienie procesu powstawania nowych.

W Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku pacjenci mają dostęp do różnorodnych zabiegów wykorzystujących botoks. Ich celem jest małoinwazyjne odmłodzenie twarzy przy zachowaniu naturalnego wyglądu. Zabiegi z botoksem wpływają na zrelaksowanie mięśni wpływających na powstawanie określonych zmarszczek, takich jak np. lwia zmarszczka, czy kurze łapki, co prowadzi do wygładzenia skóry w tych okolicach i odmłodzenia wyglądu.

toksyna botulinowa warszawa

Jak działa toksyna botulinowa (botoks)?

W medycynie estetycznej (oraz ogólnej) toksyna botulinowa stosowana jest, aby osłabić aktywność wyselekcjonowanych mięśni. Proces polega na zablokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Po wstrzyknięciu botoksu w mięśnie odpowiedzialne za marszczenie skóry twarzy i tworzenie się zmarszczek mimicznych (np. lwia zmarszczka pomiędzy brwiami) dochodzi do zahamowania impulsów nerwowych odpowiedzialnych za skurcz mięśni. W rezultacie dochodzi do rozluźnienia mięśni i tymczasowego wygładzenia zmarszczek dynamicznych. Zmiany nie pogłębiają się i dodatkowo, w czasie działania botoksu, zostaje zahamowana możliwość powstawania nowych zmian w tym obszarze.

Zjawisko jest całkowicie odwracalne i po pewnym czasie (zwykle 3-6 miesięcy) mięsień odzyskuje swoją pierwotną sprawność.

Na co można zastosować botoks - wskazania

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest często wybierany przez osoby marzące o wygładzeniu zmarszczek mimicznych i odmłodzeniu wyglądu. Właściwości substancji sprawiają, że może być wykorzystywana w wielu przypadkach i zabiegach, np.

 • botoks na lwią zmarszczkę,
 • botoks na czoło (zmarszczki poprzeczne czoła),
 • botoks na kurze łapki (zmarszczki wokół oczu),
 • botoks na zmarszczki wokół ust ( tzw. zmarszczki palacza),
 • botoks brwi.

Botoks stosowany jest również na opadające powieki, w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu (zgrzytania zębami) oraz tzw. uśmiechu dziąsłowego.

Działanie toksyny botulinowej - efekty zabiegów z botoksem

Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową cieszy się dużą popularnością wśród procedur odmładzających. Odpowiednie zastosowanie botoksu zapewnia efekty wygładzenia skóry, redukcji zmarszczek, zachowania naturalnego wyglądu oraz lepszej samooceny i poprawy samopoczucia.

Po jakim czasie działa botoks?

Zazwyczaj pierwsze efekty po zastosowaniu botoksu można zaobserwować już po upływie trzech dni. Jednakże na pełne efekty należy odczekać około dwóch tygodni od momentu przeprowadzenia zabiegu.

Należy pamiętać, że botoks nie gwarantuje trwałych efektów. Z reguły działanie toksyny botulinowej ustępuje w ciągu 3-6 miesięcy. Aby zachować efekty wygładzenia skóry, zabieg można powtórzyć, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. 

Botoks - przygotowania do zabiegu

Nie są wymagane specjalne przygotowania ze strony pacjenta. Przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz przyjmować leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych.

Zalecenia po zabiegu z wykorzystaniem botoksu

Po zabiegu botoksu istotne jest, aby przez kilka godzin unikać pochylania głowy. W pierwszym okresie po zabiegu, podczas codziennej higieny i dbania o skórę, zaleca się stosowanie delikatnych produktów kosmetycznych. Ponadto należy unikać uciskania i masowania skóry twarzy.

Dodatkowo pacjenci powinni powstrzymać się od korzystania z sauny, solarium oraz spożywania alkoholu.

Botoks - przeciwwskazania do zabiegu

Chociaż botoks może przynieść wiele korzyści, nie każdy pacjent może skorzystać z zabiegu.Za przeciwwskazania do zastosowania botoksu uznaje się:

 • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu
 • choroby neurologiczne (np. miastenia i zespół Lamberta-Eatona),
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • ciąża i karmienia piersią,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. stosowanie antybiotyków, aminoglikozydów, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych),
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym,
 • ogólne infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Powikłania po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Wszystkie procedury medyczne wiążą się z ryzykiem powikłań. Usuwanie zmarszczek przy użyciu botoksu wykonane przez doświadczonego lekarza rzadko wywołuje poważne skutki uboczne. Wśród najczęstszych powikłań po botoksie odnotowuje się krótkotrwałe zaczerwienienie, zasinienie lub obrzęk w miejscu iniekcji.

Botoks w Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii - dlaczego warto wykonać zabieg u dr Stawowskiej?

Instytut Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku oferuje szeroki zakres zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Nasi lekarze posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie medycyny estetycznej oraz odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania zabiegów przy wykorzystaniu botoksu. Toksyna botulinowa wymaga nie tylko precyzji przy wykonywaniu iniekcji, ale również specjalistycznej wiedzy w zakresie odpowiedniej ilości i stężenia preparatu.

Lekarze w Instytucie wykorzystują wyłącznie certyfikowane produkty, dbając o jakość zabiegów oraz bezpieczeństwo, komfort i zadowolenie pacjentów.

Zadzwoń i jeszcze dziś dowiedz się, co możesz zrobić dla siebie i swojej skóry!

botoks białystok

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów z botoksem (toksyną botulinową).

Czy botoks jest szkodliwy?

Botoks wykorzystywany przez doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy uważany jest za bezpieczny preparat. Jednak nie można zapominać, że botulina jest jedną z najniebezpieczniejszych neurotoksyn, dlatego wymaga ogromnej wiedzy i precyzji przy wykonywaniu zabiegów.

Czy botoks likwiduje zmarszczki wokół oczu?

Tak, botoks jest skuteczny w redukcji zmarszczek mimicznych wokół oczu, często określanych jako kurze łapki.

Na co pomaga botoks - efekty?

Botoks pomaga w redukcji zmarszczek dynamicznych, np. lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek wokół ust i innych związanych z pracą mięśni mimicznych. Efekty obejmują relaksację mięśni, wygładzenie skóry i młodszy wygląd. Botoks wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, nadpotliwości, czy tzw. uśmiechu dziąsłowego oraz w innych dziedzinach medycyny, np. neurologii, urologii, czy okulistyce.

Ile kosztuje toksyna botulinowa (Białystok)?

Cena zabiegu z toksyną botulinową zależy od miejsca wykonania zabiegu, obszaru twarzy oraz rodzaju i ilości użytego preparatu. W Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku ceny zabiegów z wykorzystaniem tradycyjnej toksyny wynoszą od 450 zł, a przy zastosowaniu botoksu nowej generacji od 550 zł.

Jak działa botoks na zmarszczki?

Botoks działa poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co powoduje rozluźnienie mięśni, wygładzenie skóry i redukcję zmarszczek.

Kwas hialuronowy a botoks - kurze łapki?

Zarówno botoks jak i kwas hialuronowy są stosowane do leczenia kurzych łapek. Botoks relaksuje mięśnie i wygładza skórę, natomiast kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki od środka i nawilża skórę. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb i zaleceń specjalisty.

Kiedy warto zrobić sobie botoks na twarz?

Botoks na twarz warto rozważyć, gdy pojawiają się zmarszczki mimiczne lub gdy chce się zapobiec ich powstawaniu. Optymalny czas zależy od indywidualnych potrzeb i stanu skóry.

Gdzie mogę zrobić botoks (Białystok)?

W Białymstoku botoks można wykonać w wielu klinikach medycyny estetycznej. Jedną z nich jest Instytut dr Stawowskiej.

Ile kosztuje botoks (lwia zmarszczka) - cena (Białystok)?

Cena zabiegu zależy od kilku czynników, m.in. zastosowanego preparatu oraz kliniki. W Instytucie dr Stawowskiej w Białymstoku zabieg na lwią zmarszczkę przy wykorzystaniu tradycyjnej toksyny botulinowej kosztuje 550 zł (jedna okolica). Cena botoksu nowej generacji jest nieco wyższa i wynosi 650 zł.

Ile kosztuje botoks - cena:

Tradycyjna toksyna botulinowa

Czoło (zmarszczki poziome)

550zł

Zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)

550zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka)

550zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka) - Dwie okolice

1000zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka) - Trzy okolice

1350zł

Zmarszczki królicze

450zł

Zmarszczki palacza

450zł

Korekta brwi – uniesienie (BROW LIFT)  Opadające kąciki ust

450zł

Uśmiech dziąsłowy

550zł

„Kamienista” broda

450zł

Bruksizm

1000zł

Każde kolejne znamię

od 2000zł

Toksyna botulinowa nowej generacji (ABO - Liquid ALLUZIENCE)

Czoło (zmarszczki poziome)

650zł

Zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)

650zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka)

650zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka) - Dwie okolice

1110zł

Zmarszczki międzybrwiowe (lwia zmarszczka) - Trzy okolice

1500zł

Zmarszczki królicze

550zł

Zmarszczki palacza

550zł

Korekta brwi – uniesienie (BROW LIFT)  Opadające kąciki ust

550zł

Uśmiech dziąsłowy

650zł

„Kamienista” broda

550zł

Bruksizm

1100zł

Każde kolejne znamię

od 2100zł

Podanie toksyny botulinowej ze względów okulistycznych

Opadanie powieki górnej (tradycyjny botoks)

300zł

Opadanie powieki dolnej (tradycyjny botoks)

300zł

Opadanie powieki górnej (ABO - Liquid ALLUZIENCE)

400zł

Opadanie powieki dolnej (ABO - Liquid ALLUZIENCE)

400zł

Zabieg wykonuje:

Elżbieta Stawowska

Specjalista dermatologii i wenerologii

Więcej informacji
search
Zabieg wykonuje:

Aleksander Stawowski

Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej

Więcej informacji
search

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.
Umów wizytę
Wróć na górę
arrow_upward