2023-10-22

Co na głębokie zmarszczki? Poznaj metody leczenia

Jakie czynniki odpowiadają za powstawanie zmarszczek głębokich? Jak można opóźnić ten procesy i jak pozbyć się istniejących już zmarszczek?

Starzenie się skóry i pojawianie się głębokich zmarszczekto nieuniknione procesy, ale dzięki nowoczesnym technologiom i skutecznymzabiegom medycyny estetycznej można znacząco spowolnić te procesy, a nawet jezatrzymać i cofnąć. Kwas hialuronowy, toksyna botulinowa oraz fotoodmładzanielaserem to tylko niektóre z opcji dostępnych dla pacjentów chcących przywrócićmłody wygląd skóry twarzy. Dowiedz się, jakie czynniki odpowiadają zapowstawanie zmarszczek głębokich. Jak można opóźnić ten procesy i jak pozbyćsię istniejących już zmarszczek?

Efekty starzenia - skąd biorą się zmarszczki?

Zmarszczki to naturalny efekt starzenia się skóry,a ich powstawanie i intensywność są skutkiem wielu czynników. Główną przyczynąpojawiania się zmarszczek jest spadek poziomu kwasu hialuronowego oraz zmniejszenieprodukcji kolagenu i elastyny w skórze.. Obniżenie poziomu tych białek wskórze wyraźnie wpływa na stopniowe pogorszenie jej kondycji i skutkujezmniejszeniem jej jędrności i elastyczności. Spadek poziomu kwasu hialuronowegopowoduje również zmniejszenie zdolności zatrzymywania wody w skórze, coprowadzi do jej wysuszenia i pogłębiania zmarszczek.

Innymi ważnym czynnikami mającymi istotny wpływ na powstawaniezmarszczek  są  promieniowanie słoneczne, zanieczyszczeniepowietrza, palenie papierosów, stres które dodatkowo przyspieszają processtarzenia się skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić  na ekspozycję bez odpowiedniego  zabezpieczenia  na promieniowanie UV, które prowadzi dopoważnych uszkodzeń skóry, przesuszenia i gwałtownego przyspieszenia procesustarzenia się.

Rodzaje zmarszczek

Nie wszystkie zmarszczki są takie same. Ich różnorodność iintensywność są efektem stylu życia, genetyki i czynników bezpośredniowpływających na ich powstawanie. Rozróżniamy różne typy zmarszczek powstającychw procesie starzenia się w zależności od przyczyn jakie je wywołują.

 • zmarszczki mimiczne - powstają w wyniku pracy mięśni mimicznych, czyli tych związanych z okazywaniem emocji np. śmiania się, złości, czy zdziwienia. Są to np. zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), ust (zmarszczki palacza), czy tzw. lwia zmarszczka (pomiędzy brwiami),
 • zmarszczki posłoneczne - powstają na skutek przedłużonej ekspozycji na promienie UV i uszkodzeń włókien kolagenowych. Pojawiają się głównie na delikatnej skórze twarzy i dekoltu,
 • zmarszczki grawitacyjne - z wiekiem skóra traci jędrność i podporę, co w połączeniu z grawitacją prowadzi do jej opadania i formowania się zmarszczek, głównie na policzkach np. tzw. zmarszczki marionetki i bruzdy nosowo-wargow
 • zmarszczki senne - powstają w wyniku stałego ucisku skóry podczas snu, na przykład przy spaniu na boku. Przed 25. rokiem życia, kiedy skóra jest młoda, jędrna i elastyczna, z łatwością odzyskuje właściwy kształt. Później utrata sprężystości wpływa na utrwalanie się zmian,
 • zmarszczki palacza - charakteryzują się drobnymi liniami wokół ust i są konsekwencją długotrwałego palenia papierosów i charakterystycznego układania warg,
 • zmarszczki atroficzne - powstają w późnym wieku w wyniku zanikania tkanek. Tworzą się liczne zagłębienia i bruzdy na skórze,
 • zmarszczki elastotyczne - związane z trwałymi zmianami we włóknach elastynowych, do których dochodzi przede wszystkim na skutek długoletniego oddziaływania promieni słonecznych. Pojawiają się na skórze około 50. roku życia. Są to głębokie bruzdy, które pokrywają znaczny obszar skóry, przez wiele lat wystawianej na bezpośrednie działanie promieni UV.

Zmarszczki dzieli się również na dynamiczne (mimiczne - powstające wcześnie) i statyczne (powstają później i są mocniej związane z procesami starzeniowymi) oraz płytkie (<0,05 mm głębokości) i głębokie (>0,05 mm).

Głęboka zmarszczka na twarzy - jak powstaje?

Głębokie zmarszczki, które są wyraźnie widoczne na skórze twarzy pojawiają się w późniejszym wieku (po 40. roku życia) i są wynikiem utrwalenia i pogłębiania się zmarszczek płytkich. Ich powstanie ma związek z:

 • utratą kolagenu i elastyny,
 • ekspozycją na promieniowanie UV,
 • bogatą i intensywną mimiką twarzy,
 • czynnikami zewnętrznymi (m.in. palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza),
 • predyspozycjami genetycznymi.

Jak pozbyć się zmarszczek?

Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem, ale współcześnie istnieje wiele możliwości, które pozwalają opóźnić jego widoczne efekty, a często również przywrócić skórze młodzieńczy wygląd. Odpowiednia pielęgnacja skóry, zabezpieczenie jej przed słońcem, czy niepalenie tytoniu zmniejszają ryzyko przedwczesnego powstawania zmarszczek. Korzystanie z rewitalizujących zabiegów medycyny estetycznej (takich jak stymulatory tkankowe, czy mezoterapia mikroigłowa) może realnie wpłynąć na poprawę kondycji i wyglądu skóry z niewielkimi zmianami. Służy również zapobieganiu powstawania nowych zmian, dlatego doskonale sprawdza się w terapii anti-aging. Natomiast pacjenci z głębokimi zmarszczkami, oczekujący efektu gładkiej, młodej skóry, często wymagają bardziej zdecydowanych metod. Takich, które umożliwiają niemal natychmiastowe wygładzenie skóry poprzez wypełnianie zagłębień, lub inne mechanizmy działania.

Metody leczenia głębokich zmarszczek - zabiegi

Obecnie pacjenci, chcący zlikwidować głębokie zmarszczki, nie muszą decydować się na inwazyjne metody chirurgiczne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje różnorodne zabiegi, które wpływają na wyraźne wygładzenie i odmłodzenie skóry twarzy. Wśród zabiegów i sposobów zalecanych przy głębokich zmarszczkach wyróżnia się:

 • wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego - wraz z wiekiem poziom naturalnego kwasu hialuronowego w skórze maleje, co wpływa na spadek nawilżenia skóry. Iniekcje kwasu hialuronowego w obrębie zmarszczek wypełniają je, dzięki temu twarz wygląda młodziej,
 • toksynę botulinową (botoks) - skuteczny sposób na zmniejszenie zmarszczek mimicznych wokół oczu, na czole i w okolicach ust. Działa poprzez tymczasowe osłabienie aktywności mięśni mimicznych, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne,
 • zabiegi laserowe - fotoodmładzanie laserem polega na wnikaniu wiązki światła w głąb skóry ,
 • użycie kwasu polimlekowego - usuwanie głębokich zmarszczek kwasem polimlekowym polega na wstrzyknięciu preparatu pod skórę, gdzie pełni rolę biostymulatora i stymuluje ją do produkcji nowych włókien kolagenowych. Metodę określa się również bezoperacyjnym liftingiem twarzy,
 • nowoczesną terapię ultradźwiękami - "lifting bez skalpela", zastosowanie ultradźwięków zapewnia efekty podobne jak po zastosowaniu lasera, wpływa na procesy regeneracyjne i produkcję białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry.

Co stosować na głębokie zmarszczki - domowe sposoby

Nie wszyscy pacjenci są gotowi lub mogą sobie pozwolić na zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, dlatego warto również w inny sposób wpływać na poprawę kondycji skóry. Przede wszystkim należy ograniczyć narażanie jej na oddziaływanie czynników niszczących, czyli w wielu przypadkach należy zmienić styl życia - zrezygnować z opalania, palenia papierosów, zadbać o odpowiednią dietę, nawodnienie i właściwą ilość snu. Konieczne jest również zadbanie o prawidłową pielęgnację - oczyszczanie, tonizowanie i nawilżenie skóry. Należy dobierać kosmetyki odpowiednie do wieku i pamiętać o kremach z filtrem UV. Warto również zastosować inne domowe sposoby, np. maseczkę o działaniu nawilżająco regenerującym  oraz masaże i gimnastykę twarzy.

Niestety, chociaż domowe sposoby mogą przynieść pewne rezultaty, ich efekty nie będą nigdy tak spektakularne, jak w przypadku profesjonalnych zabiegów.

co na głębokie zmarszczki

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania głębokich zmarszczek.

Czy płytkie zmarszczki mimiczne prowadzą do trwałych i głębokich zmarszczek?

Tak, jeśli płytkie zmarszczki mimiczne nie są odpowiednio pielęgnowane z czasem mogą stać się trwałymi i głębokimi zmarszczkami.

Jak skutecznie wygładzić zmarszczki?

Wygładzenie zmarszczek wymaga skorzystania z zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej.

Jaki krem na głębokie zmarszczki?

Dla osób z głębokimi zmarszczkami najlepszym wyborem będą kremy zawierające składniki takie jak retinol, peptydy, kwas hialuronowy, czy witamina E.

Co tak naprawdę działa na zmarszczki głębokie?

Na zmarszczki głębokie najskuteczniejsze są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą "wypełnić" nawet głębokie bruzdy, dając natychmiastowy efekt wygładzenia. Toksyna botulinowa jest skuteczna w redukcji zmarszczek mimicznych. Natomiast zabiegi laserowe, terapie ultradźwiękowe oraz mikronakłuwanie wpływają na regenerację skóry i stymulują produkcję kolagenu.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.