Co ile botoks - jak często powtarzać zabieg toksyną?

Jak długo działa botoks i jak często można powtarzać zabieg? Wyjaśniamy.

Botoks jest substancją powszechnie wykorzystywaną w medycynie estetycznej. Jego działanie polega na tymczasowym unieczynnieniu konkretnych mięśni twarzy odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne. Toksyna botulinowa pozwala uzyskać zadowalające efekty wygładzenia skóry i redukcji widoczności zmarszczek przez określony czas.

Czym jest botoks i jak działa?

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, jest jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum i ma zdolność do blokowania przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co prowadzi do ich czasowego osłabienia, relaksacji lub paraliżu.

Mechanizm działania botoksu wykorzystywany jest w medycynie estetycznej (i nie tylko) i polega na blokowaniu neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni. W wyniku działania toksyny botulinowej określone mięśnie twarzy przestają pracować, co prowadzi do ich relaksacji i wygładzenia skóry. Zmarszczki stają się mniej widoczne lub całkowicie znikają.

Botoks wykorzystuje się przede wszystkim na zmarszczki mimiczne, a efekt działania preparatu jest tymczasowy.

Efekty zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Zastosowanie toksyny botulinowej umożliwia redukcję zmarszczek mimicznych (np. lwiej zmarszczki czy kurzych łapek), optyczną poprawę jędrności oraz wygładzenie skóry, a uzyskany efekt jest bardzo naturalny. Dodatkową zaletą zabiegu jest stopniowa poprawa wyglądu skóry, dzięki czemu można uniknąć gwałtownego efektu przemiany, zwracającej uwagę otoczenia.

Działanie botoksu zauważalne jest po około 3-5 dniach po zabiegu, ale ostateczny rezultat widoczny jest zwykle po około 14 dniach.

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną i mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, stan skóry, styl życia oraz predyspozycje genetyczne.

Przed przystąpieniem do zabiegu warto odbyć konsultację z doświadczonym specjalistą od medycyny estetycznej, który precyzyjnie oceni potrzeby skóry oraz zweryfikuje, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Jak długo utrzymują się efekty botoksu?

Czas utrzymywania się efektów botoksu jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak:

  • indywidualne predyspozycje - przede wszystkim czas metabolizowania botoksu,
  • stan mięśni - silne mięśnie mogą wymagać większej ilości botoksu i wpływać na skrócony czas działania botoksu,
  • wiek - wraz z wiekiem skóra traci elastyczność, a efekty botoksu być mniej zauważalne i trwać krócej,
  • styl życia - dieta, nawyki, nałogi (np. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu), a nawet ekspozycja na słońce czy sauna, może wpływać na czas utrzymywania się efektów botoksu,
  • częstotliwość i regularność zabiegów - regularne zabiegi mogą pomóc w dłuższym utrzymaniu efektów,
  • sposób wykonania zabiegu - wiele zależy od doświadczenia lekarza i odpowiednio dobranej dawki preparatu.

Przyjmuje się, że zazwyczaj efekty działania botoksu widoczne są okres od 3 do 6 miesięcy.

Jak często można robić botoks?

Częstotliwość zabiegów botoksem zależy od indywidualnej reakcji organizmu na działanie preparatu. Zwykle nie zaleca się stosowania botoksu częściej niż co 3-6 miesięcy. Taka przerwa pozwala na utrzymanie rezultatów poprzedniego zabiegu.

Zazwyczaj efekty kolejnych zabiegów utrzymują się dłużej, wówczas możliwe jest wydłużenie przerwy pomiędzy iniekcjami.

Kwalifikacji do pierwszego i kolejnych zabiegów dokonuje lekarz. Specjalista powinien dokładnie zbadać skórę pacjenta i przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny w celu wykluczenia obecności przeciwwskazań do zastosowania toksyny botulinowej.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące częstotliwości zabiegów z botoksem.

Ile trzyma pierwszy botoks?

Czas działania botoksu wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy, ale utrzymywanie się efektów zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry, styl życia, indywidualne predyspozycje pacjenta oraz dużej mierze od mięśni, w które podawany jest preparat.

Botoks - jak często można wykonywać zabieg?

Częstotliwość zabiegów botoksem jest indywidualna dla każdego pacjenta. Większość lekarzy medycyny estetycznej zaleca przeprowadzanie zabiegu nie częściej niż co 3 do 6 miesięcy. Regularne stosowanie botoksu w odpowiednich dawkach pozwala na wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Co jest przeciwwskazaniem do botoksu?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania botoksu jest: ciąża, okres karmienia piersią, choroby nerwowo-mięśniowe oraz nadwrażliwość na toksynę botulinową. Wśród względnych przeciwwskazań wymienia się natomiast choroby autoimmunologiczne, niektóre leki (np. antybiotyki, aminoglikozydy), zaburzenia krzepliwości krwi i infekcje w obszarze zabiegowym.

Jak długo utrzymuje się botoks na czole?

Botoks na czole, podobnie jak w innych obszarach, zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, ale czas działania preparatu zależy od wielu czynników, takich jak: stan skóry, styl życia, a nawet intensywność mimiki. Należy pamiętać, że przy regularnych zabiegach efekt może utrzymywać się dłużej, ale wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Botoks czy kwas hialuronowy - co daje efekty na dłużej?

Szacuje się, że efekty działania kwasu hialuronowego utrzymują się 6-12 miesięcy, a więc dłużej niż botoks (3-6 miesięcy). Nie należy zapominać, że obie substancje mają różne właściwości i wykorzystywane są do innych zabiegów. Toksynę botulinową stosuje się do redukcji zmarszczek mimicznych, podczas gdy kwas hialuronowy wykorzystywany jest do likwidacji zmarszczek statycznych i poprawy owalu twarzy. Dlatego wybór między botoksem a kwasem hialuronowym nie powinien zależeć od czasu działania obu preparatów, tylko od konkretnych potrzeb skóry.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.