2023-07-18

Jak działa botoks (toksyna botulinowa)?

Jak działa botoks? Kiedy zaczyna działać i od czego zależy czas trwania efektu?

Toksynę botulinową (botoks) od lat wykorzystuje się w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek mimicznych i poprawy wyglądu twarzy. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co wywołuje ich rozluźnienie i wygładzenie skóry. Chociaż wstrzyknięcie botoksu zapewnia efekt tymczasowy, jest atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu. Jak działa botoks? Kiedy zaczyna działać i od czego zależy czas trwania efektu?

Właściwości botoksu - jak działa toksyna botulinowa?

Botoks, czyli spreparowany jad kiełbasiany, fachowo określany również toksyną botulinową, to substancja o specyficznych właściwościach, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną. Stosowany jest głównie do wygładzania zmarszczek mimicznych, chociaż zakres jego zastosowania jest znacznie szerszy.

Działanie botoksu polega na hamowaniu przewodzenia impulsów nerwowych, co blokuje skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek. Dzięki użyciu botoksu mięśnie są rozluźnione i zrelaksowane, co prowadzi do wygładzenia skóry i zaniku zmarszczek mimicznych.

Efekty po wstrzyknięciu botoksu są tymczasowe i trwają zwykle od 3 do 6 miesięcy. Czas działania zależy od indywidualnych cech pacjenta, obszaru, w którym botoks był wykorzystany oraz stosowania się do zaleceń specjalisty wykonującego zabieg.

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest nie tylko przy zabiegach medycyny estetycznej. Właściwości i działanie botuliny wykorzystuje się przy schorzeniach neurologicznych leczeniu migreny) oraz okulistycznych (może być pomocna przy leczeniu zeza). Dodatkowo botoks działa również na gruczoły potowe, dlatego stosowany jest przy zapobieganiu nadpotliwości.

Przebieg zabiegu i obszary działania

Botoks ma wiele zastosowań, ale najczęściej jest stosowany do redukcji zmarszczek mimicznych, na tzw. lwią zmarszczkę oraz "kurze łapki".

Zabieg z użyciem botoksu jest bezpieczny, szybki i prawie bezbolesny. Zazwyczaj trwa około 10-20 minut, a pacjent od razu po jego wykonaniu może wrócić do normalnej aktywności. Cały proces można podzielić na 4 etapy:

  • konsultacja - przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem, który oceni stan skóry pacjenta, wybierze odpowiednią dawkę botoksu i dokładnie określi miejsca wstrzyknięcia preparatu (np. lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, "kurze łapki"),
  • zabieg - botoks jest wstrzykiwany za pomocą cienkiej igły w określone obszary twarzy,
  • rekonwalescencja - po wstrzyknięciu toksyny botulinowej pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego i ekspozycji na słońce,
  • wizyta kontrolna - zwykle zaleca się wizytę kontrolną po 2 tygodniach od zabiegu.

Efekty zabiegu - jak działa botoks?

Po wstrzyknięciu botoksu w wybrane obszary twarzy uzyskuje się niemal natychmiastowy efekt poprawy wyglądu. Substancja pozwala uzyskać wiele korzyści, m.in.:

  • redukuje zmarszczki mimiczne - botoks "paraliżuje" mięśnie twarzy odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. W efekcie skóra nad nimi staje się gładka, a zmarszczki zanikają lub są mniej widoczne,
  • optyczna poprawa jędrności skóry - dzięki "zrelaksowaniu" mięśni,
  • efekt naturalności - twarz nie traci naturalnej ekspresji,
  • stopniowa poprawa wyglądu i ustępowanie działania botoksu - nie ma gwałtownej zmiany wyglądu.

Kiedy zaczyna działać botoks?

Efekty działania botoksu nie są widoczne natychmiast. Wielu pacjentów zaczyna dostrzegać pierwsze zmiany już po kilku dniach (zwykle 3-5) od zabiegu. Efekty działania zabiegu pojawiają się wtedy, gdy botoks zaczyna blokować przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni twarzy, co prowadzi do ich rozluźnienia.

Po jakim czasie widać efekty botoksu?

Pierwsze rezultaty zabiegu widoczne są najczęściej po 3 dniach, ale na pełne efekty botoksu należy poczekać około 14 dni od zabiegu. Po tym czasie uzyskuje się widoczne wygładzenie zmarszczek, a skóra staje się wyraźnie gładsza.

Po jakim czasie efekt botoksu zanika?

Botoks jest tymczasowym rozwiązaniem, a jego efekty nie są trwałe. Przeciętnie efekt działania toksyny botulinowej zanika po 3-6 miesiącach od zabiegu. Mięśnie stopniowo odzyskują swoją aktywność, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Po tym czasie można bezpiecznie powtórzyć zabieg, co pozwoli na utrzymanie efektów na dłużej.

Wiele zależy od indywidualnych cech pacjenta - głębokości zmarszczek, trybu życia, kondycji skóry, dawki podanej toksyny botulinowej, a także od przestrzegania zaleceń lekarza.

jak działa botoks

Po ilu dniach działa botoks - różnice pomiędzy pierwszym i kolejnym razem

Po pierwszym zabiegu z użyciem botoksu efekty zaczynają być zauważalne najczęściej po 3-5 dniach. Właściwy rezultat uzyskuje się po 7-14 dniach i utrzymuje się maksymalnie do 6 miesięcy.

Zwykle przy kolejnym zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej efekty pojawiają się szybciej, nawet już po 1-2 dniach, a czas działania botoksu może być nieco dłuższy (nawet do 8 miesięcy). Siła efektu jest podobna, ale skóra pacjenta może wydawać się bardziej gładka i jędrna, ze względu na długotrwałe rozluźnienie mięśni twarzy.

Należy pamiętać, że regularne powtarzanie zabiegów pozwala utrzymywać efekty na dłużej, ale decyzja o jego przeprowadzeniu powinna być poprzedzona konsultacją u doświadczonego lekarza.

W razie wątpliwości warto skorzystać z konsultacji w Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku. Dr Stawowska ze szczególną troską i indywidualnym podejściem do każdego pacjenta pomoże dobrać odpowiednią i bezpieczną metodę poprawy wyglądu, zapewniającą satysfakcjonujące efekty.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące działania botoksu.

Kiedy zaczyna i jak długo działa botoks?

Pierwsze efekty działania botoksu zaczynają być zauważalne już po kilku dniach od zabiegu, najczęściej między 3 a 5 dniem. Czas działania botoksu może być różny i zależy od kilku czynników (indywidualne reakcje organizmu, stan skóry, przestrzeganie zaleceń lekarza), ale średnio utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.

Botoks - po ilu dniach efekt i od czego to zależy?

Botoks zaczyna działać już kilka dni po zabiegu, a pełne efekty są zauważalne po około 7-14 dniach. Szybkość pojawienia się efektów zależy od kilku czynników, m.in. od indywidualnej reakcji organizmu na botoks, obszaru, w którym został podany, dawki toksyny botulinowej użytej podczas zabiegu oraz przestrzegania zaleceń specjalisty.

Co się dzieje z botoksem po latach?

Botoks nie gromadzi się w organizmie. Efekty botoksu są tymczasowe i zanikają po około 3-6 miesiącach, wówczas mięśnie odzyskują swoją normalną aktywność.

Po jakim czasie działa botoks?

Botoks (toksyna botulinowa) zaczyna działać już kilka dni po zabiegu. Pełne efekty zauważalne są po 7-14 dniach od momentu podania preparatu.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.