2024-02-16

Metody powiększania ust - jaką wybrać?

Jakie są metody powiększania ust i jak wybrać najlepszą z nich? Podpowiadamy i wyjaśniamy.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej  jest powiększanie ust. Procedura ma na celu nadanie im większej objętości i lepszego konturu. W większości przypadków zabiegi charakteryzują się szybkim przebiegiem, a rezultaty są widoczne niemal natychmiast po ich wykonaniu. Istnieje kilka sposobów pozwalających na osiągnięcie efektu pełniejszych ust. Metody dzielą się na małoinwazyjne i chirurgiczne, a każda z nich opiera się na innych technikach, których celem jest uzyskanie określonych rezultatów i zadowolenie pacjenta. Jakie są metody powiększania ust i jak wybrać najlepszą z nich?

Kiedy warto powiększyć usta - wskazania do zabiegu

Powiększania ust to zabieg z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, dedykowany osobom niezadowolonym z wyglądu swoich warg. Wśród głównych wskazań do zabiegów można wyróżnić:

  • asymetrie ust, np. duża różnica między górną, a dolną wargą,
  • zaburzenia proporcji pomiędzy wargami, a innymi częściami twarzy,
  • niezadowalający rozmiar ust,
  • zbyt małą objętość ust,
  • nieestetyczny wygląd ust,
  • niezadowolenie z kształtu warg.

Zabieg powiększania ust może może być przeprowadzany u wszystkich dorosłych kobiet i mężczyzn, jeśli nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia określonej procedury.

Warto podkreślić, że odpowiednio przeprowadzony zabieg może wpłynąć na znaczną zmianę wielkości ust i jednocześnie zachowanie naturalnego wyglądu.

metody powiększania ust

Jakie są techniki powiększania ust?

Powiększanie ust jest popularną procedurą, a ze względu na stosowane techniki i rodzaje powiększania ust zabiegi dzieli się na małoinwazyjne oraz chirurgiczne. Małoinwazyjne techniki, takie jak np. wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, lub zastosowanie botoksu, cieszą się dużą popularnością ze względu na ich niewielki wpływ na codzienne życie pacjenta i krótki czas rekonwalescencji. Z kolei metody chirurgiczne, takie jak np. lip lift, czy implanty, są bardziej inwazyjne, ale ich zaletą jest długotrwałość rezultatów.

Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi możliwych efektów ubocznych i ryzyka związanego z każdą z metod, a także mieli realistyczne oczekiwania co do wyników zabiegu. Każda z metod ma swoje specyficzne zastosowania i może być odpowiednia dla różnych potrzeb i oczekiwań pacjentów. Wybór odpowiedniej techniki powinien być dokonany po konsultacji z doświadczonym specjalistą, który oceni indywidualną sytuację i pomoże pacjentowi w podjęciu decyzji.

Metody powiększania ust kwasem hialuronowym

Zabieg powiększania ust za pomocą kwasu hialuronowego to obecnie najpopularniejsza metoda wypełniania ust. Jest szczególnie ceniona przez pacjentów ze względu na bezpieczeństwo, minimalną inwazyjność, niemal natychmiastowe efekty i krótki czas rekonwalescencji.

Kwas hialuronowy umożliwia osiągnięcie zadowalających efektów w zakresie zwiększenia objętości ust, ich konturowania, modelowania, wygładzania powierzchni oraz podniesienia kącików. Zastosowanie preparatu wpływa również na doskonałe nawilżenie ust i uzyskanie intensywniejszego koloru czerwieni wargowej. Efekty utrzymują się zwykle od 6 do 12 miesięcy.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może być przeprowadzane za pomocą różnych technik. Jedną z nich jest tzw. modelowanie ust "na płasko". Metoda koncentruje się na powiększeniu czerwieni wargowej, zamiast na zwiększaniu objętości warg za pomocą ich uwypuklenia. Dzięki temu pacjentki mogą cieszyć się większymi i naturalnie wyglądającymi ustami. Przy powiększaniu ust "na płasko" kwas hialuronowy wstrzykiwany jest prostopadle do czerwieni wargowej, w niewielkich dawkach i odstępach.

W zależności od oczekiwanych efektów można zastosować również inne metody powiększania ust kwasem hialuronowym, m.in. French Lips (polegająca przede wszystkim na podkreśleniu środkowej części ust), oraz Baby Doll (powodująca uwydatnienie łuku kupidyna oraz jednocześnie uzyskanie efektu powiększenia środkowej części ust i delikatnego wywinięcia dolnej wargi).

Powiększanie ust własnym tłuszczem

Zabieg powiększania ust przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta stanowi alternatywę dla metod wykorzystujących kwas hialuronowy. Chociaż nie umożliwia on dokonania tak wyraźnych zmian w kształcie ust, pozwala na zwiększenie ich objętości. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym i polega na pozyskaniu tłuszczu z ciała pacjenta, a następnie po odpowiednim przygotowaniu, wstrzyknięciu go w czerwień wargową  za pomocą specjalnej kaniuli. Zaletą zabiegu jest brak ryzyka wystąpienia alergii oraz długotrwałość rezultatów - efekty zabiegu utrzymują się przez wiele lat.

Optyczne powiększenie ust botoksem

W medycynie estetycznej botoks wykorzystywany jest najczęściej do redukcji zmarszczek mimicznych. Jednak ze względu na swoje właściwości rozluźniania mięśni, może być również stosowany do "wywinięcia" górnej wargi. Dzięki zabiegowi uzyskuje się optyczne powiększenie czerwieni wargowej oraz zmniejszenie odległości pomiędzy ustami a nosem, co wpływa na zmianę proporcji twarzy. Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej, a efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

Chirurgiczne metody powiększania ust

Chirurgiczne metody powiększania ust są bardziej inwazyjne. Wiążą się z koniecznością cięcia, zakładania szwów i wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji. Współcześnie nie są tak powszechne, jak mniej inwazyjne metody, takie jak np. modelowanie ust "na płasko", czy wykorzystanie własnego tłuszczu, jednak niektóre pacjentki decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Wśród sposobów modelowania ust wymagających ingerencji chirurgicznej wyróżnia się głównie dwie metody: powiększanie ust implantami silikonowymi oraz zabieg lip-lift.

Powiększanie ust implantami silikonowymi polega na wykonaniu nacięcia i umieszczeniu implantu w obrębie czerwieni wargowej, co zapewnia pełniejszy wygląd ust. Dostępność implantów o różnorodnych rozmiarach i kształtach umożliwia indywidualne dopasowanie do potrzeb i oczekiwań pacjentów. Oprócz zmiany objętości możliwe jest również uniesienie kącików ust, co nadaje twarzy bardziej radosny wyraz.

Pacjenci częściej decydują się jednak na inny zabieg chirurgiczny - tzw. lip-lift. Procedura polega na usunięciu niewielkiego fragmentu skóry znajdującego się pomiędzy nosem a górną wargą. Dzięki temu możliwe jest podniesienie i odsłonięcie większej powierzchni czerwieni wargowej, co przyczynia się do optycznego powiększenia ust.

Jakie są przeciwwskazania do powiększania ust?

W przypadku planowania zabiegu powiększenia ust istotne jest uwzględnienie stanu zdrowia, które mogą stanowić przeszkodę do jego przeprowadzenia. Różnorodność dostępnych metod wpływa na konkretne zalecenia, natomiast do uniwersalnych przeciwwskazań zalicza się m.in. obecne infekcje ogólne, stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym, nieuregulowane choroby przewlekłe, schorzenia autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie niektórych leków oraz ciąża i karmienie piersią. Konieczne jest również wykluczenie aktywnych procesów nowotworowych.

metody powiększania ust

Powiększanie ust - jaką metodę wybrać?

Wybór najodpowiedniejszej metody powiększania ust zależy przede wszystkim od preferencji pacjenta. Kluczowe jest zwrócenie się do doświadczonego specjalisty, który po uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań pacjenta, oraz rozpatrzeniu ewentualnych przeciwwskazań, będzie w stanie dobrać najodpowiedniejszą technikę modelowania ust.

Dla wielu pacjentów oczekujących małej inwazyjności i naturalnych efektów dobrym wyborem może być powiększenie ust metodą "na płasko" przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego. Natomiast należy pamiętać, że technika zapewnia tymczasowe rezultaty. Dlatego pacjenci pragnący uzyskać długotrwałe efekty, powinni rozważyć inne metody, np. użycie własnego tłuszczu lub procedury chirurgiczne.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące metod powiększania ust.

Jakie są metody robienia ust?

Przez pojęcie "robienia ust" rozumie się zazwyczaj ich modelowanie lub powiększanie. Zmian można dokonać przy wykorzystaniu małoinwazyjnych lub chirurgicznych metod, wśród których wyróżnia się m.in. powiększanie ust kwasem hialuronowym, własnym tłuszczem oraz wszczepianie implantów lub wycinanie fragmentu skóry.

Czy specjalista medycyny estetycznej może odmówić powiększania ust?

Tak, lekarz może odmówić wykonania zabiegu, jeśli pacjent ma oczekiwania niemożliwe do spełnienia – na przykład pragnienie przekształcenia bardzo wąskich ust w pełne wargi w zbyt krótkim czasie.

Jakie rodzaje powiększania ust umożliwiają uzyskanie naturalnego efektu?

Wśród technik pozwalających na uzyskanie naturalnych efektów wyróżnia się przede wszystkim metodę "na płasko" oraz wstrzykiwanie własnego tłuszczu.

Czy zabieg powiększania ust boli?

Wszystkie metody modelowania ust przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kremu znieczulającego lub znieczulenia stomatologicznego, dlatego nie powoduje dolegliwości bólowych, lub wiąże się z minimalnym dyskomfortem. Ból może pojawić się po zabiegu, szczególnie po procedurach chirurgicznych.

Jak wygląda chirurgiczne powiększanie ust - metody?

Wśród metod chirurgicznych wyróżnia się przede wszystkim dwie metody: silikonowe implanty oraz lip-lift. Zastosowanie implantów wymaga wykonania niewielkiego nacięcia, przez które wprowadza się implant, a następnie zakłada się szwy. Zabieg lip-lift wiąże się z koniecznością usunięcia paska skóry pomiędzy nosem a górną wargą, a następnie zaszycia rany, co powoduje rozciągnięcie czerwieni wargowej i optycznego powiększenia ust.

Jaka metoda powiększania ust jest najlepsza?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór metody zależy od indywidualnych oczekiwań pacjenta. Nieinwazyjne procedury, takie jak np. metoda "na płasko" przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego, będą odpowiednie dla pacjentów, którzy chcą uzyskać naturalne efekty i uniknąć długotrwałej rekonwalescencji. Techniki chirurgiczne wiążą są znacznie bardziej inwazyjne, natomiast zapewniają długotrwałe rezultaty.

Czy Russian Lips to metoda “na płasko”?

Tak, Russian Lips to technika powiększania ust kwasem hialuronowym "na płasko".

Czym się różni Baby Doll Lips od Russian Lips?

Zabieg Russian Lips nazywany również metodą "na płasko" powoduje rozciągnięcie powierzchni czerwieni wargowej, natomiast nie wpływa znacząco na sama objętość warg. Baby Doll wywołuje efekt wywinięcia warg, zwiększenia objętości szczególnie w środkowej części ust, i podkreślenie łuku kupidyna. Dlatego metoda "na płasko" zapewnia bardziej naturalne efekty.

Na czym polega metoda Russian Lips?

Zabieg polega na zwiększeniu wielkości czerwieni wargowej, a nie objętości ust. Metoda powiększania ust “na płasko” polega na dokonywaniu iniekcji niewielkich ilości preparatu, blisko siebie, prostopadle do czerwieni wargowej. Metoda "na płasko" pozwala uniknąć efektu “kaczego dzióbka”.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.