Dermatologia

Dermatoskopia

Zabieg już od: 220pln

Dermatoskopia - badanie zmian skórnych

Dermatoskopia to procedura diagnostyczna, która pozwala na ocenę znamion barwnikowych, przebarwień i pieprzyków na skórze. Badanie skóry wykonuje się w powiększeniu (nawet kilkunastokrotnym) dzięki użyciu dermatoskopu. Urządzenie umożliwia obserwację głębszych warstw skóry i uzyskanie trójwymiarowego obrazu. 

Metoda ta pozwala zidentyfikować zmiany skórne, to z kolei może się przyczynić do wcześniejszego postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku wczesnego wykrycia złośliwego nowotworu skóry, takiego jak czerniak, istnieje realna szansa na całkowite jego wyleczenie. 

Badanie skóry – wskazania

Dermatoskopia jest pomocna w identyfikowaniu i ocenie różnego rodzaju zmian skórnych. Badanie pozwala lekarzowi na szczegółową analizę skóry i jej struktur oraz na określenie, czy zmiany są łagodne, czy wymagają dalszej obserwacji i potencjalnego leczenia.

Umówić się na dermatoskopię należy m.in. w sytuacji, gdy:
- obserwujemy u siebie zmiany skórne popularnie nazywane „pieprzykami” – niezależnie od ich liczby oraz momentu, kiedy się pojawiły,
- zaobserwowaliśmy zmianę w wyglądzie istniejących znamion, mamy zdiagnozowany nowotwór skóry – aby monitorować stan skóry po zakończeniu leczenia,
- w rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry – aby wcześnie wykryć ewentualne zmiany,
- na skórze pojawią się nieokreślone zmiany skórne, które wymagają diagnostyki, takie jak długo utrzymujące się guzki, strupki, nadżerki, plamki, przebarwienia czy zmiany na paznokciach.

Dermatoskopia to również badanie błon śluzowych. Niektórzy pacjenci zastanawiają się także, czy dermatoskopia wykryje grzybicę. Zgadza się, w świetle ultrafioletowym specjalista może dostrzec bakterie i grzyby na skórze, paznokciach i śluzówkach. 

Dermatoskopia paznokci 

Podczas dermatoskopii bada się nie tylko skórę, ale także paznokcie. Dermatoskop to niezwykle przydatne narzędzie w wykrywaniu czerniaka, który w przypadku lokalizacji pod paznokciem przez długi czas może pozostać zupełnie niezauważony. Dermatoskopia paznokcia umożliwia dokładną ocenę obszaru pod płytką paznokciową. Lekarz może zbadać ten obszar i zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości, takie jak nierówności, zmiany koloru czy niejednorodny kształt płytki. 

Jak przebiega dermatoskopia? 

Badanie za pomocą dermatoskopu jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Po jego zakończeniu pacjent może powrócić do codziennych czynności. 

Dermatolog przykłada dermatoskop do skóry i ustawia go w taki sposób, aby uzyskać najlepszą jakość obrazu badanego obszaru. Czas trwania badania zależy od liczby zmian skórnych. 

Jak często należy wykonywać badanie?

W celu monitorowania stanu skóry zaleca się regularne wykonywanie badań kontrolnych. W przypadku osób bez podejrzanych zmian badanie kontrolne raz w roku jest wystarczające. Najlepszym czasem na to jest okres jesienny lub zimowy, kiedy skóra jest mniej narażona na oddziaływanie promieni słonecznych i zmiennych warunków pogodowych.

Jeśli jednak lekarz zaleci monitorowanie nieprawidłowości, dermatoskopię należy powtarzać nawet co 3 miesiące. 

Dermatoskopia – przeciwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania zmian skóry. To badanie profilaktyczne, dedykowane dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Mogą je wykonywać także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Dermatoskopia Białystok

Dermatoskopię w Białymstoku można przeprowadzić m.in. w Instytucie Medycyny Kosmetycznej i Dermatologii Dr Stawowska. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, który pozwala na uzyskanie precyzyjnego, wysokiej jakości obrazu. 

Dermatoskopia - cena:

Wizyta dermatologiczna

170zł

Dermatoskopia

+50zł

Iniekcja

+50zł

Zabieg wykonuje:

Elżbieta Stawowska

Specjalista dermatologii i wenerologii

Więcej informacji
search

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.
Umów wizytę
Wróć na górę
arrow_upward