2024-03-10

Plastyka powiek po botoksie

Który zabieg na powieki wybrać po botoksie? Dowiedz się, czy musisz dokonywać wyboru i jakie są zasady dotyczące procedur.

Zabiegi odmładzające cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej. Jednym z obszarów zainteresowań są procedury dotyczące okolic oczu, a wśród nich botoks i plastyka powiek. Toksyna botulinowa pozwala na szybkie i małoinwazyjne zmniejszenie widoczności zmarszczek na czole, lwiej zmarszczki, czy kurzych łapek, natomiast blefaroplastyka, oprócz poprawy wyglądu skóry w tej okolicy, umożliwia pozbycie się worków pod oczami, czy poszerzenie pola widzenia przy opadaniu powieki. Który zabieg wybrać? Dowiedz się, czy musisz dokonywać wyboru i jakie są zasady dotyczące procedur.

Botoks i plastyka powiek

Odkrycie właściwości toksyny botulinowej i możliwość wykorzystania jej w celu niechirurgicznego odmładzania skóry zrewolucjonizowało medycynę estetyczną. Zabiegi z botoksem cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentek i pacjentów chcących wygładzić skórę, lub zrelaksować mięśnie i opóźnić proces powstawania zmarszczek. Preparat blokuje przekazywanie sygnałów nerwowych i tymczasowo ogranicza pracę określonych mięśni przyczyniających się do powstawania zmarszczek, a tym samym zabieg prowadzi do ich redukcji. Toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim w okolicach oczu (kurze łapki) oraz czoła (zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka). Dlatego wielu pacjentów korzystających z zabiegów z botoksem, zmagających się również z opadaniem powieki lub workami pod oczami, ma wątpliwości dotyczące możliwości przeprowadzenia blefaroplastyki po zastosowaniu toksyny botulinowej. Chociaż plastyka powiek wykonywana jest przede wszystkim w celach estetycznych, opadanie górnej powieki może ograniczać pole widzenia, a wówczas istnieją medyczne wskazania do zabiegu. Wcześniejsze przeprowadzanie procedur z toksyną botulinową, lub planowanie zastosowania botoksu w przyszłości, nie stanowi przeciwwskazania do blefaroplastyki, konieczna jest jednak konsultacja z doświadczonym specjalistą i przestrzeganie określonych zaleceń.

Zabiegi z toksyną botulinową a plastyka powiek - kolejność

Blefaroplastyka jest zabiegiem, który przynosi długotrwałe efekty poprawy wyglądu skóry wokół oczu. W zależności od rodzaju zabiegu (plastyka powiek górnych, czy dolnych) i jego zakresu, pacjentowi usuwa się nadmiar skóry, przepukliny tłuszczowe i fragmenty mięśnia okrężnego oka lub dźwigacza powieki górnej. Procedura przyczynia się do zmian, które należy uwzględniać przy planowaniu innych zabiegów. Podobnie, długotrwałe lub stałe stosowanie toksyny botulinowej może nieco wpływać na osłabienie mięśni i elastyczność skóry, np. wokół oczu, dlatego pacjenci planujący poddanie się obu procedurom powinni skonsultować się ze specjalistą, który pomoże im podjąć decyzję dotyczącą kolejności zabiegów, na podstawie indywidualnych cech, potrzeb i oczekiwań.

Plastykę powiek można wykonać zarówno przed, jak i po botoksie, ważny jest jednak odpowiedni odstęp pomiędzy zabiegami.

Konsultacje dotyczące plastyki powiek po botoksie

Wybór odpowiedniego terminu na konsultację dotyczącą przeprowadzenia plastyki powiek po botoksie zależy przede wszystkim od preferencji lekarza oraz dalszych planów pacjenta. Zazwyczaj u pacjentów, którzy regularnie stosują botoks, np. na kurze łapki, czy lwią zmarszczkę (i nie planują tego zmieniać), konsultacje dotyczące blefaroplastyki zalecane są w czasie najsilniejszego działania botoksu. Istniejący układ, ustawienie, czy struktura, stanowią normę i mogą być punktem odniesienia dla lekarza. Niektórzy specjaliści uważają, że pozwala to na dokładniejsze dostosowanie zabiegu. Natomiast w przypadku pacjentów po botoksie, którzy jednak nie planują regularnego stosowania preparatu, natomiast chcieliby poddać się blefaroplastyce, konsultacja powinna odbywać się po ustąpieniu działania toksyny botulinowej.

Kiedy wykonać plastykę powiek po botoksie?

Wybór optymalnego czasu do przeprowadzenia blefaroplastyki po botoksie zależy od decyzji specjalisty wykonującego zabieg. Zwykle zalecany czas wynosi od 2 do 4 miesięcy pomiędzy zabiegami. Uważa się, że nie należy przeprowadzać plastyki powiek wcześniej niż po upływie 4 tygodni od podania botoksu w okolicę oczu i czoła.

Należy zaznaczyć, że opadanie powieki po botoksie, czyli jedno z możliwych powikłań po zabiegu spowodowane zwykle nieprzestrzeganiem procedur, nie jest wskazaniem do plastyki powiek. Efekty botoksu są tymczasowe, dlatego po ustąpieniu działania preparatu dochodzi do przywrócenia w pełni normalnego wyglądu. Zwykle powieka zaczyna unosić się już po około 6 tygodniach.

Botoks po plastyce powiek

Chociaż plastyka powiek przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu okolicy oczu, botoks może być sposobem na uzupełnienie efektów chirurgicznych, zapewniając jeszcze bardziej spektakularne rezultaty odświeżenia spojrzenia i odmłodzenia twarzy. Należy jednak skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który oceni, czy i kiedy przeprowadzenie iniekcji botoksu po plastyce powiek będzie w pełni bezpieczne dla pacjenta. Zwykle zaleca się odłożenie zabiegu do pełnego wygojenia powiek, a przede wszystkim ustąpienia obrzęku. Czas wyznaczony przez lekarza może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta, ale zwykle wynosi nie mniej niż 4-6 tygodni od zabiegu plastyki powiek.

Zabieg z botoksem na opadającą powiekę

Ciężkie, opadające powieki, wpływające na pogorszenie wyglądu są wskazaniem do blefaroplastyki, ale warto pamiętać, że odpowiednio zastosowany botoks może służyć służyć nie tylko do redukcji zmarszczek, ale również do delikatnego podniesienia lekko opadających powiek. Procedura może być alternatywą dla pacjentów, którzy jeszcze nie są gotowi na zabieg chirurgiczny, lub dla tych, którzy poszukują mniej inwazyjnych metod korekty. Poprzez precyzyjne wstrzyknięcie toksyny botulinowej uzyskuje się tymczasowe zrelaksowanie mięśni ciągnących powiekę w dół, co pozwala na jej lekkie podniesienie, "otwarcie" oka i odświeżenie spojrzenia.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące plastyki powiek po botoksie.

Co gdy opadnie powieka po botoksie?

Opadanie powieki po zastosowaniu toksyny botulinowej jest znanym, choć stosunkowo rzadkim efektem ubocznym. W większości przypadków jest to stan tymczasowy, który ustępuje samoistnie wraz z zanikaniem działania botoksu.

Czy plastykę powiek można wykonać od razu po podaniu toksyny botulinowej?

Nie zaleca się wykonywania plastyki powiek bezpośrednio po zastosowaniu botoksu. Termin zabiegu zależy od decyzji lekarza i konkretnego przypadku pacjenta. Czas pomiędzy zabiegami nie powinien wynosić mniej niż 4 tygodnie.

Czy można podnieść powieki botoksem?

Tak, jeśli powieka opada w lekkim stopniu zabieg z botoksem może być wystarczający do zrelaksowania mięśnia odpowiedzialnego za jej opuszczanie. Wówczas dochodzi do uniesienia powieki i tzw. otwarcia oka. Należy zaznaczyć, że w odróżnieniu od długotrwałych rezultatów blefaroplastyki, efekty zabiegu z botoksem utrzymują się 3-6 miesięcy.

Jaki czas od podania botoksu musi minąć do korekty powiek górnych?

Czas zależy od preferencji lekarza oraz indywidualnych cech pacjenta i wpływu botoksu. Zabieg nie powinien być wykonywany przed upływem 4 tygodni. Zwykle zaleca się odczekanie 2-4 miesięcy.

Czy po botoksie może opaść powieka?

Tak, opadanie powieki jest możliwym, choć stosunkowo rzadkim powikłaniem po nieprawidłowym zastosowaniu botoksu. Należy jednak zaznaczyć, że efekt ustępuje samoistnie wraz z osłabieniem działania toksyny botulinowej.

Czego nie wolno robić po podaniu botoxu?

Po podaniu botoksu zaleca się unikania intensywnych ćwiczeń fizycznych, spożywania alkoholu, masażu twarzy, ekspozycji na wysokie temperatury (sauny, gorące kąpiele), leżenia płasko przez pierwsze kilka godzin po zabiegu.

Jakie są przyczyny opadania powiek po botoksie?

Opadanie powiek po zastosowaniu botoksu wynika zwykle z błędów proceduralnych, np. nieprawidłowego podania botoxu, niezachowania odpowiedniego odstępu od wykonania zabiegu lub podania zbyt wysokiej dawki preparatu. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg był wykonywany przez doświadczonego lekarza w medycynie estetycznej.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.