Lwia zmarszczka: botoks czy kwas hialuronowy?

Jak działa toksyna botulinowa i kwas hialuronowy i co skuteczniej wygładza lwią zmarszczkę? Wyjaśniamy.

Lwia zmarszczka pojawiająca się między brwiami jest wynikiem procesu starzenia oraz bogatej mimiki twarzy. Jej powstawanie ma związek z marszczeniem czoła w czasie koncentracji, frustracji i złości, dlatego nadaje twarzy poważny i surowy wygląd. Zabiegi z użyciem botoksu lub kwasu hialuronowego pozwalają na skuteczne zredukowanie lwiej zmarszczki. Chociaż mechanizmy oraz właściwości obu substancji są odmienne, umożliwiają niwelowanie oznak starzenia oraz poprawę wyglądu skóry twarzy. Jak działa toksyna botulinowa i kwas hialuronowy i co skuteczniej wygładza zmarszczki?

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka to termin używany w medycynie estetycznej do opisania pionowych linii, które pojawiają się między brwiami. Zmarszczki te są wynikiem intensywnej mimiki twarzy oraz naturalnych procesów starzeniowych, które prowadzą do utraty elastyczności i jędrności skóry.

Do powstawania lwiej zmarszczki przyczynia się charakterystyczne marszczenie brwi towarzyszące dużemu skupieniu oraz negatywnym emocjom, takim jak złość i frustracja. Jej obecność nadaje twarzy poważnego i surowego wyglądu, dlatego określana jest również zmarszczką gniewu. Zmniejszenie widoczności lwiej zmarszczki nie tylko odmładza twarz, ale również nadaje jej łagodniejszego wyglądu.

Jak wypełnić lwią zmarszczkę?

Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów poprawiających wygląd twarzy, zaczynając od redukcji zmarszczek mimicznych, poprzez wygładzenie zmarszczek statycznych, aż po ochronę komórek skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod niwelujących lwią zmarszczkę zalicza się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego.

Botoks i kwas hialuronowy są jednymi z najczęściej używanych substancji w zabiegach medycyny estetycznej. Mają unikalne właściwości, dlatego w różny sposób wpływają na zmniejszenie widoczności lwiej zmarszczki i osiągnięcie naturalnie wyglądającej gładkiej skóry. O wyborze metody warto zdecydować po konsultacji z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej.

Botoks na lwią zmarszczkę

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest substancją która działa poprzez blokowanie neuroprzekaźników inicjujących skurcz mięśni, co prowadzi do ich relaksacji i wygładzenia skóry. Dlatego toksynę botulinową w medycynie estetycznej stosuje się przede wszystkim do redukcji zmarszczek dynamicznych, które powstają na skutek mimiki. Zabieg polega na iniekcji botoksu (przy użyciu cienkiej igły) w odpowiednie mięśnie twarzy. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, a regularne stosowanie toksyny botulinowej może zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek.

Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę

Kwas hialuronowy jest substancją chemiczną naturalnie występującą w ludzkim organizmie, która ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu skóra jest nawilżona i jędrna. Po 25. roku życia jego poziom w organizmie wyraźnie się obniża, co przyczynia się do zmniejszenia elastyczności skóry i powstawania zmarszczek.

Właściwości kwasu hialuronowego są wykorzystywane w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy konturów twarzy. Czas utrzymywania się efektów działania kwasu hialuronowego zależy od wielu czynników, m.in. zastosowanego preparatu i indywidualnych predyspozycji pacjenta, ale zwykle jest nieco dłuższy niż w przypadku botoksu i trwa od 6 do 12 miesięcy.

Lwia zmarszczka - co lepsze: botoks czy kwas hialuronowy?

Zarówno botoks jak i kwas hialuronowy przyczyniają się do poprawy wyglądu i odmłodzenia twarzy. Wybór pomiędzy substancjami często zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

W przypadku zmarszczek dynamicznych, które powstają na skutek mimiki, lepsze efekty może przynieść botoks. Natomiast na zmarszczki statyczne, które są widoczne nawet przy braku napinania mięśni twarzy, zdecydowanie lepiej sprawdzi się kwas hialuronowy.

Ostateczny wybór metody powinna zawsze poprzedzać konsultacja z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który oceni stan skóry, jej potrzeby, a także ustali, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu, które mogą wpłynąć na rezultat lub doprowadzić do niepożądanych reakcji immunologicznych.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące likwidacji lwiej zmarszczki przy użyciu kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej.

Czy lwia zmarszczka znika po botoksie?

Botoks to jedna z najskuteczniejszych metod redukowania widoczności lwiej zmarszczki. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych, które powodują skurcze mięśni, co prowadzi do relaksacji skóry i wygładzenia zmarszczek mimicznych, m.in. lwiej zmarszczki.

Lwia zmarszczka - botoks czy kwas hialuronowy?

Wybór między botoksem i kwasem hialuronowym zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Botoks jest najczęściej wybierany w przypadku zmarszczek mimicznych, takich jak lwia zmarszczka, ponieważ skutecznie blokuje skurcze mięśni, które przyczyniają się do ich powstawania. Z kolei kwas hialuronowy jest często wybierany do wypełniania zmarszczek statycznych, które są widoczne niezależnie od mimiki.

Co jest bardziej szkodliwe botoks czy kwas hialuronowy?

Zarówno botoks jak i kwas hialuronowy są uznawane za substancje bezpieczne i nie są szkodliwe w przypadku prawidłowego zastosowania przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

Różnice: kwas hialuronowy a botoks?

Najważniejszą różnicą między kwasem hialuronowym a botoksem jest sposób, w jaki działają na skórę. Botoks działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co pomaga zrelaksować mięśnie twarzy i wygładzić zmarszczki mimiczne. Z kolei kwas hialuronowy działa poprzez wiązanie wody i dodawanie skórze objętości, co pomaga wypełnić i wygładzić utrwalone zmarszczki. 

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.