2024-04-15

Zabieg na opadające powieki - jaki wybrać?

Dowiedz się, jakie zabiegi umożliwiają dokonanie korekty powiek górnych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Opadające powieki mogą mieć negatywny wpływ na estetykę twarzy, nadając jej smutny, zmęczony lub postarzały wyraz. W wielu przypadkach mogą również wpływać na zawężenie pola widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Wiele współczesnych klinik specjalizujących się przede wszystkim w medycynie estetycznej oferuje również zabiegi, które likwidują problem opadających powiek i pozwalają odmłodzić okolice oczu. Dowiedz się, jakie zabiegi umożliwiają dokonanie korekty powiek górnych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Zabieg na opadające powieki

Z czego wynika opadanie powiek?

Opadanie powiek, znane również jako zwiotczenie skóry powiek, jest stanem, który może być spowodowany przez wiele czynników, zarówno fizjologicznych, jak i patologicznych. Jedną z najczęstszych przyczyn jest proces starzenia, powodujący  zmiany w strukturze skóry i tkanki tłuszczowej okolic oczu. Do przypadłości mogą przyczynić się również niektóre zaburzenia neurologiczne, wpływające na nerwy kontrolujące mięśnie powiek, choroby oczu, uszkodzenia mechaniczne oraz skłonności genetyczne. 

Czy możliwa jest korekcja opadającej powieki?

Opadające powieki u pacjenta mogą stanowić nie tylko defekt kosmetyczny, wpływający na estetykę, ale również mogą ograniczać pole widzenia, znacząco wpływając na komfort codziennego funkcjonowania. Istnieje kilka metod zabiegowych pozwalających na poprawę wyglądu okolic oczu, jednak w przypadku występowania wskazań estetycznych lub medycznych do plastyki powiek, jedyną skuteczną metodą podniesienia powiek jest blefaroplastyka

W jakim celu przeprowadza się zabieg podniesienia powiek?

Rozciągnięcie i zwiotczenie skóry powiek, osłabienie mięśni, czy obecność poduszeczek tłuszczowych może przyczyniać się do opadania powiek i nadania twarzy zmęczonego, smutnego i postarzonego wyglądu. Ale u niektórych pacjentów zmagających się z opadającymi powiekami nadmiar skóry zachodzący na źrenicę może uniemożliwiać prawidłowe widzenie. Dlatego zabiegi korekty powiek wykonuje się przede wszystkim w celu poprawy wyglądu i odmłodzenia skóry w okolicach oczu, skorygowania asymetrii powiek, oraz poszerzenia pola widzenia i jakości życia pacjentów.

Zabiegi na opadające powieki - rodzaje

Opadające powieki mogą wpływać zarówno na aspekty estetyczne, jak i funkcjonalne, ale współczesna medycyna estetyczna i okuloplastyka oferują różnorodne metody korekcji tego problemu, dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentów.

Blefaroplastyka powiek - usunięcie opadającej powieki

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, to chirurgiczny zabieg mający na celu usunięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz, w niektórych przypadkach, fragmentów mięśnia. Zabieg skutecznie poprawia wygląd i funkcję powiek. Procedura przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, a nacięcia wykonuje się w naturalnych załamaniach powiek, co pozwala na ukrycie blizn. Plastykę powiek górnych można przeprowadzić razem z plastyką powiek dolnych, co zapewnia odmłodzenie okolicy oczu, pozbycie się nadmiaru skóry i worków pod oczami.

Korekta opadającej powieki za pomocą botoksu

Iniekcje botoksu to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mogący stanowić mniej inwazyjną metodę korekcji, którą można zastosować w przypadku lekkiego opadania jednej powieki i asymetrii szpar powiekowych. Toksyna botulinowa podana w powiekę górną może spowodować jej delikatne uniesienie oraz zniesienie asymetrii szerokości szpar powiekowych. Efekt jest jednak tymczasowy i wymaga regularnych powtórzeń co kilka miesięcy.

Zabieg podnoszenia powiek i brwi

Lifting brwi, znany również jako brow lifting, to zaawansowany zabieg estetyczny mający na celu podniesienie brwi, co z kolei wpływa na podciągnięcie i podniesienie opadających powiek. Procedura przywraca brwiom naturalną, młodzieńczą pozycję, jednocześnie poprawiając kontur oka i zmniejszając efekt opadających powiek. Zabieg stanowi obowiązkowe uzupełnienie klasycznej blefaroplastyki, jeśli opadanie powiek jest spowodowane opadaniem brwi, i zapewnia kompleksowe efekty odmłodzenia okolicy oczu.

Zabieg na opadające powieki przy użyciu lasera CO2

Laserowy lifting powiek przy użyciu lasera CO2 to nowoczesna i minimalnie inwazyjna metoda pozwalająca na poprawienie wyglądu opadającej powieki. Zabieg wykorzystuje energię laserową do delikatnego usunięcia nadmiaru skóry i nie wymaga tradycyjnych nacięć. Ma to na celu skrócenie czasu rekonwalescencji i zmniejszenie ryzyka powikłań. Choć efekty mogą być mniej spektakularne niż w przypadku tradycyjnej blefaroplastyki, oraz wymagane jest przeprowadzenie serii zabiegów, laserowa plastyka powiek jest skuteczna w przypadku łagodnych do umiarkowanych przypadków opadania powiek i jest atrakcyjną opcją dla osób poszukujących mniej inwazyjnych rozwiązań. Za pomocą lasera CO2 można przeprowadzić również plastykę powiek dolnych.

Jaki zabieg na opadającą powiekę jest najlepszy?

Wybór najlepszego zabiegu korekcyjnego jest uzależniony od wielu czynników, w tym przyczyny opadających powiek, wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, a także indywidualnych oczekiwań i celów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej, okulistyki i chirurgii. Przed dokonaniem wyboru warto również dokładnie rozważyć wady i zalety każdego z zabiegów.

  • Blefaroplastyka to sprawdzony, skuteczny zabieg na opadającą powiekę, polegający na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu oraz, w niektórych przypadkach, fragmentu mięśnia. Jest to szczególnie skuteczne w przypadkach, gdy opadanie powiek wynika z naturalnych procesów starzenia. Jednak, jako metoda chirurgiczna, wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji i potencjalnym ryzykiem powikłań, dlatego należy korzystać wyłącznie z profesjonalnych klinik i zawsze przestrzegać zaleceń lekarza.
  • Korekta za pomocą botoksu to mniej inwazyjna metoda, która wpływa na podniesienie powiek poprzez relaksację mięśni przyczyniających się do ich opadania. Zabieg jest szybki i właściwie nie wymaga rekonwalescencji, ale rezultaty są tymczasowe i zazwyczaj utrzymują się około 304 miesiące, dlatego w przypadku pacjentów, którzy chcieliby utrzymać efekty, konieczne jest regularne powtarzanie zabiegu.
  • Lifting brwi to zabieg, który wpływa na podniesienie powiek i wykonanie go jest warunkiem koniecznym w przypadku opadania powiek powodowanych opadaniem brwi.
  • Laserowa plastyka powiek to małoinwazyjna metoda dedykowana pacjentom niezdecydowanym na zabieg chirurgiczny. Zastosowania lasera CO2 wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i szybszym czasem gojenia. Zabieg zapewnia delikatne podniesienie powiek i wygładzenie skóry wokół oczu. Należy pamiętać, że wymagana jest seria zabiegów, efekty nie są tak spektakularne, jak w przypadku blefaroplastyki, a dodatkowo procedura przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentów z mniejszym lub umiarkowanym opadaniem powiek.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów na opadające powieki.

Ile kosztuje zabieg na opadające powieki - cena plastyki powiek górnych?

Cena plastyki powiek górnych może się różnić w zależności od zakresu zabiegu, zastosowanego znieczulenia, czy lokalizacji kliniki. W Instytucie dr Stawowskiej w Białymstoku blefaroplastyka powiek górnych kosztuje 3500 zł. Jeśli zabieg obejmuje również wycięcie tkanki tłuszczowej cena wynosi 4500 zł.

Czy opadające powieki można operować na NFZ?

Jeśli opadająca powieka powoduje ograniczenie pola widzenia, zabieg może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak zaznaczyć, że wówczas plastyka powiek górnych ma służyć wyłącznie poprawie funkcjonowania, dlatego zwykle mniejszą wagę przykłada się do jego estetyki. Dodatkowym problemem może być również długi czas oczekiwania na zabieg.

Opadająca powieka - jaki zabieg?

Wybór zabiegu na opadającą powiekę zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta. W przypadku dużych zmian i znacznego opadania powieki zaleca się najczęściej metody chirurgiczne - blefaroplastykę, która polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej, a czasami także niewielkiej części mięśnia. Jeśli powieka nie opada w znacznym stopniu i pacjent nie jest przekonany do klasycznej plastyki powiek, może skorzystać również z botoksu lub lasera CO2.

Czy plastyka powiek dolnych może być przeprowadzona razem z zabiegiem na opadające powieki górne?

Tak, plastyka powiek dolnych może być  przeprowadzana jednocześnie z zabiegiem na opadające powieki górne. 

Czy usuwanie opadającej powieki boli?

Zabieg plastyki powiek jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu podczas samego zabiegu. Po operacji mogą wystąpić łagodne dolegliwości bólowe, które są zwykle łatwe do opanowania za pomocą zaleconych przez lekarza leków przeciwbólowych.

Czy chirurgiczny zabieg na powieki zostawia blizny?

Chirurgiczne zabiegi na powieki mogą pozostawić niewielkie blizny, jednak znajdują się one w naturalnych załamaniach powiek. To sprawia, że po zakończeniu procesu gojenia blizna staje się praktycznie niewidoczna.

Jak można podnieść powieki bez operacji - małoinwazyjny zabieg na opadające powieki

Małoinwazyjne metody podnoszenia powiek mogą przynieść oczekiwane rezultaty głównie w przypadku pacjentów z mniejszym lub umiarkowanym problemem. Wśród polecanych zabiegów wyróżnia się zabiegi z użyciem lasera CO2.

Kiedy operować opadające powieki?

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu plastyki powiek powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który oceni stopień zaawansowania problemu oraz jego wpływ na widzenie i estetykę. Zabieg może być wykonany zarówno ze wskazań medycznych, jak i określonych oczekiwań pacjenta dotyczących poprawy wyglądu okolicy oczu.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.