2024-03-08

Nieudana plastyka powiek górnych - co można zrobić?

Jakie działania może podjąć pacjent po nieudanej plastyce powiek górnych i czy można zminimalizować ryzyko?

Plastyka powiek górnych to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej oferowany przez niektóre kliniki medycyny estetycznej. Procedura umożliwia usunięcie nadmiaru skóry, redukcję efektu zmęczonych oczu, a w niektórych przypadkach również poszerzenia pola widzenia. Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa i satysfakcji pacjentów, zabieg nie jest pozbawiony ryzyka powikłań i uzyskania niezadowalających efektów. Jakie działania może podjąć pacjent po nieudanej plastyce powiek górnych i czy można zminimalizować ryzyko?

Na czym polega plastyka powiek górnych?

Plastyka powiek górnych, nazywana również blefaroplastyką powiek górnych to procedura chirurgiczna mająca na celu korygowanie problemów związanych z nadmiarem skóry, wiotkością tkanki, czy opadającymi powiekami wywołującymi wrażenie ciężkich powiek, zmęczonych oczu, a czasami również ograniczającymi pole widzenia. Dzięki zabiegowi uzyskuje się odświeżenie i przywrócenie młodzieńczego wyglądu okolic oczu oraz poprawę funkcji powiek, a tym samym komfortu pacjenta.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu operator dokonuje dokładnej oceny skóry powiek górnych i potrzeb pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia. Istotne jest zapoznanie się z oczekiwaniami związanymi z zabiegiem, przedstawienie możliwych skutków ubocznych, zaleceń dotyczących rekonwalescencji oraz wykluczenie obecności przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej powiek.

Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi komfort, a jednocześnie nie wymaga pozostawania na obserwacji po zakończeniu procedury. W niektórych przypadkach może być zastosowane znieczulenie ogólne, szczególnie przy jednoczesnym wykonywaniu korekcji powiek górnych i dolnych.

Po znieczuleniu i przygotowaniu pola zabiegowego chirurg wykonuje precyzyjne nacięcia wzdłuż naturalnych załamań skóry na powiece górnej (co minimalizuje widoczność blizn). Następnie usuwa nadmiar wiotkiej skóry oraz wypadające poduszeczki tłuszczowe, oraz zakłada szwy i specjalny opatrunek. W celu uzyskania optymalnego i satysfakcjonującego wyniku należy czasami wykonać zabieg podniesienia brwi (lifting brwi).

nieudana plastyka powiek

Oczekiwane rezultaty i gojenie

Efekty plastyki powiek górnych są długotrwałe. Pacjenci mogą spodziewać się odświeżonego i bardziej wypoczętego wyglądu (tzw. otwarcia oka), a często również poszerzenia pola widzenia. Proces gojenia jest kwestią indywidualną, ale u większości pacjentów szwy zdejmuje się po 5-7 dniach, a gojenie trwa około dwóch tygodni. Po zabiegu często występuje obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie, które mogą utrzymywać się znacznie dłużej, ponieważ czas regeneracji tkanek trwa nawet kilka miesięcy.

Aby zminimalizować ryzyko powikłań należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych dotyczących pielęgnacji ran, utrzymania higieny, ograniczenia aktywności fizycznej, ochrony oczu przed słońcem, unikania palenia papierosów i spożywania alkoholu, oraz stawiania się na wizyty kontrolne.

Po czym poznaje się nieudaną korektę powiek górnych?

Nieudana korekcja powiek górnych może mieć znaczący wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność powiek, prowadząc do różnorodnych problemów pacjenta. Rozpoznanie nieudanego zabiegu może opierać się na kryteriach subiektywnych (niezadowolenie z efektu), jak i obiektywnych (brak poprawy lub wręcz pogorszenie wyglądu lub komfortu). Wśród objawów, które mogą wskazywać na to, że korekcja powiek nie przebiegła prawidłowo można wymienić:

 • asymetrię powiek górnych - jedna powieka wygląda inaczej niż druga, różni się wysokością i/lub kształtem,
 • widoczny nadmiar lub wiotkość skóry - związany z niewystarczającą redukcją tkanki,
 • brak poprawy funkcji powiek - opadająca powieka wciąż ogranicza pole widzenia,
 • bardzo widoczne blizny po operacji - mogą być związane z nieprzestrzeganiem zaleceń pooperacyjnych,
 • problemy z zamknięciem oczu - oraz towarzyszące im często inne objawy, takie jak suchość oka, podrażnienie, a nawet uszkodzenie rogówki,
 • przewlekły obrzęk lub zakażenie - podobnie jak widoczność blizn, mogą wynikać z postępowania w okresie rekonwalescencji.

Możliwe przyczyny nieudanej plastyki powiek górnych

Nieudana plastyka powiek górnych może wynikać z wielu czynników, które mogą być powiązane z błędami medycznymi, indywidualną reakcją pacjenta na zabieg chirurgiczny lub określonym postępowaniem w okresie pooperacyjnym i w czasie rekonwalescencji. Za najczęstsze przyczyny niezadowalających wyników operacji plastycznej uznaje się m.in.:

 • niedokładną kwalifikację przedoperacyjną - brak precyzyjnej oceny opadnięcia brwi, czy stanu mięśnia dźwigacza (które mogą prowadzić do niewystarczającego lub nadmiernego usunięcia tkanki) oraz nieuwzględnienie przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu (mogące doprowadzić do powikłań w trakcie, lub po operacji),
 • brak doświadczenia chirurga i niewłaściwa technika zabiegu - nieprecyzyjne cięcie, nieprawidłowe przeprowadzenie zabiegu, czy szycie,
 • komplikacje pooperacyjne - związane z indywidualną reakcją organizmu pacjenta na zabieg i proces gojenia, np. infekcje, obrzęk, nadmierne bliznowacenie mogą wpływać na ostateczny wynik operacji,
 • nieprzestrzeganie zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta - mogą doprowadzić do zakażeń (np. brak higieny, czy korzystanie z basenu), przedłużonego procesu gojenia (np. palenie papierosów), czy zwiększać widoczność blizn (brak ochrony przed słońcem),
 • nierealne oczekiwania wobec zabiegu i niewystarczająca komunikacja z lekarzem przed operacją - pacjent może spodziewać się innego efektu lub nie być świadomy ryzyka możliwych skutków ubocznych (np. utrzymywania się obrzęku, czy zasinienia).

Co można zrobić po nieudanej plastyce powiek górnych?

W przypadku niezadowalających wyników po operacji powiek górnych, istnieje kilka dostępnych opcji postępowania, które mogą pomóc pacjentowi:

 • konsultacja z doświadczonym chirurgiem - specjalista może ocenić sytuację i zasugerować najlepszy plan działania,
 • zabiegi korekcyjne - w zależności od problemu możliwe jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów korekcyjnych (wtórna plastyka powiek),
 • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej - wpływające na poprawę wyglądu lub funkcji powieki (np. botoks), zmniejszenie widoczności blizn, czy usprawnienie regeneracji (np. radiofrekwencja mikroigłowa, czy laser frakcyjny CO2),
 • uzyskanie odszkodowania - w przypadku, gdy nieudana korekta powiek wynika z błędów medycznych, pacjent może rozważyć dochodzenie odszkodowania drogą sądową. W takich sytuacjach konieczna może okazać się konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawie medycznym.

Jak zmniejszyć ryzyko nieudanej operacji powiek?

Zmniejszenie ryzyka nieudanej operacji powiek w dużym stopniu zależy od pacjenta, ponieważ na efekt zabiegu mogą wpływać zarówno działania podejmowane przez niego w okresie rekonwalescencji, jak i wybór odpowiedniej kliniki i doświadczonego chirurga. Dlatego warto, aby pacjent wykonywał zabieg w profesjonalnej klinice i zapoznał się z opiniami innych pacjentów lub efektami operacji przeprowadzanych w wybranej placówce.

Ważne jest również, aby pacjent szczegółowo omówił z lekarzem swoje oczekiwania oraz uzyskał realistyczną informację o możliwych efektach zabiegu, przedstawił dokładne wyniki badań i nie ukrywał żadnych informacji o stanie zdrowia. Należy również ściśle przestrzegań zaleceń specjalisty dotyczących postępowania pooperacyjnego, które mogą wpływać na proces gojenia, regeneracji tkanek oraz późniejszą widoczność blizn.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nieudanej plastyki powiek górnych.

Czy można dostać odszkodowanie za powikłania po plastyce powiek?

Tak, jeśli powikłania są wynikiem błędów medycznych. Duży wpływ na szanse pacjenta na odszkodowanie mają umowy podpisane z klinika i warunki ubezpieczenia, dlatego w takich sytuacjach najlepiej skorzystać z pomocy prawnika zajmującego się prawem medycznym.

Ile razy można robić korektę powiek górnych?

Możliwość przeprowadzenia dodatkowych zabiegów powiek górnych zależy od decyzji chirurga plastycznego oraz indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym od stanu tkanki, ogólnego zdrowia oraz wyników poprzednich zabiegów.

Kiedy ostateczny efekt po plastyce powiek?

Ostateczny efekt po plastyce powiek zwykle jest widoczny po okresie gojenia, zejściu opuchlizny i zaczerwieniania, co może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jak wyglądają oczy po korekcie powiek - co powinno być powodem do niepokoju?

Występowanie obrzęku, siniaków i dyskomfortu bezpośrednio po zabiegu jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak u pacjenta występuje nadmierny lub długotrwały obrzęk, krwawienie, silny ból, zaczerwienienie, sączenie się płynu z ran, problemy z widzeniem, czy poważna asymetria powiek i/lub trudności w zamykaniu oczu, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Jak poprawić nierówne powieki po plastyce powiek górnych?

Poprawa nierówności po nieudanej plastyce powiek górnych może wymagać dodatkowej interwencji chirurga. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie poprawy dzięki przeprowadzeniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Czy nieudana plastyka powiek dolnych i górnych może być podstawą do odszkodowania?

Tak, nieudana plastyka powiek dolnych i górnych, podobnie jak inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, czy chirurgii plastycznej, może stanowić podstawę do odszkodowania, zwłaszcza jeśli przyczyną niepożądanych efektów były błędy medyczne. W takich przypadkach warto skonsultować się z prawnikiem zajmującym się prawem medycznym. 

Źródła

Elżbieta Alicja Puch , Monika Nowak-Jaroszyk , Ewelina Swora-Cwynar, Błąd medyczny w teorii i praktyce - przegląd najważniejszych zagadnień, 2020

Samuel Huan-Tang Chen 1, Samir Mardini, Hung-Chi Chen, Lily Meng-Ju Chen, Ming-Huei Cheng, Yu-Ray Chen, Fu-Chan Wei, Chau-Jin Weng, Strategies for a successful corrective Asian blepharoplasty after previously failed revisions, 2004

M. A. Trelles , P. Brychta, J. Stanek, I. Allones, J. Alvarez, G. Koegler, R. Luna, C. Buil, Laser techniques associated with facial aesthetic and reparative surgery, 2005

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.