2023-10-23

Co na zmarszczki palacza - jak zlikwidować, usunąć zmarszczki wokół ust?

Jak powstają i czy możliwa jest likwidacja zmarszczek palacza. Poznaj metody leczenia.

Pionowe zmarszczki nad ustami, zwane również zmarszczkami palacza, to problem wielu osób, szczególnie tych, które przez lata sięgały po papierosy, ale nie tylko. Na ich powstanie wpływają również inne czynniki, takie jak promieniowanie UV, czy naturalne procesy starzenia się skóry. Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, dzięki którym można pozbyć się zmarszczek palacza. Istnieją również domowe sposoby oraz triki makijażowe umożliwiające zmniejszenie ich widoczności. Dowiedz się, jak powstają i czy możliwa jest likwidacja zmarszczek palacza.

Czym są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to inaczej pionowe zmarszczki przy ustach, pojawiające się nad górną wargą. Chociaż nazwa wskazuje, że mają bezpośredni związek z paleniem papierosów, w rzeczywistości do powstania zmarszczek palacza przyczynia się aktywność mięśnia okrężnego ust. Dlatego uznaje się je za zmarszczki mimiczne. Jednak nawet bardzo częste układanie warg w charakterystyczny sposób nie wywołałoby trwałych zmian na skórze, gdyby nie wpływ procesów starzeniowych. Spadki poziomu kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, następujące po 25. roku życia, i związana z nimi utrata elastyczności i jędrności, przyczyniają się do widocznych zmian na skórze, początkowo przede wszystkim związanych z mięśniami mimicznymi, m.in. zmarszczkami palacza.

Powstawanie zmarszczek palacza - przyczyny

Pojawienie się zmarszczek palacza ma związek z pracą mięśnia okrężnego ust. Jest to jeden z najaktywniejszych mięśni twarzy. Do rozwoju zmian w tym obszarze nie prowadzi jednak wyłącznie palenie papierosów (chociaż zaciskanie ust podczas wciągania dymu wpływa na powstawanie charakterystycznych linii nad ustami), ale również inne, powtarzające się ruchy. Przede wszystkim związane z zaciskaniem i wysuwaniem do przodu warg, np. picie przez słomkę, cmokanie, gwizdanie, ale również wypowiadanie niektórych głosek ("u").

Na powstawanie zmarszczek palacza wpływają nie tylko ruchy mimiczne, ale również inne czynniki, takie jak procesy starzeniowe, oddziaływanie promieniowania UV, czy uwarunkowania genetyczne.

Jak pozbyć się zmarszczek wokół ust

Zmarszczki są nieodłącznym elementem procesu starzenia się skóry, jednak nie wszyscy muszą akceptować obecność zmarszczek palacza. Szczególnie ze względu na to, że mogą pojawiać się w młodszym wieku, nawet w trzeciej dekadzie życia. Dlatego dla wielu osób zmarszczki palacza stanowią szczególny problem estetyczny, który pragną zlikwidować.

Już pierwsza zmarszczka przy ustach może być wskazaniem do działania. Ale nie musisz wpadać w panikę, tylko spróbuj zastosować proste metody przeciwdziałające powstawaniu zmarszczek w okolicach ust. Przede wszystkim:

 • przestań palić - to oczywista rada, ale rzucając nałóg, nie tylko zmniejszasz ryzyko dalszego pogłębiania się zmarszczek, ale również innych poważnych konsekwencji,
 • chroń skórę przed słońcem - stosowanie kremów z filtrem UV to klucz do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które uszkadza strukturę skóry,
 • dbaj o nawilżenie - skóra wokół ust jest bardzo podatna na odwodnienie, które przyczynia się do powstawania zmarszczek,
 • skorzystaj z porady kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej - specjalista pomoże Ci dobrać właściwe metody działania, które ujędrniają skórę i opóźniają efekty starzenia.

Zmarszczki palacza - zabiegi

Nie zawsze możliwe jest zapobiegnięcie powstaniu zmarszczek palacza. Czasami, wskutek niesprzyjających czynników pojawiają się nawet u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów, które mogą zminimalizować, a nawet zlikwidować zmarszczki wokół ust.

 1. Preparaty z kwasem hialuronowym - wypełniacze wstrzyknięte w obszar wokół wypełniają i wygładzają nawet głębokie zmarszczki palacza,
 2. Toksyna botulinowa - iniekcje botoksu wpływają na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, przyczyniając się do rozluźnienia mięśni i zredukowania głębokości zmarszczek. Zabieg sprawdzi się lepiej w przypadku płytszych zmarszczek,
 3. Laseroterapia - wpływa na zapoczątkowanie procesów regeneracyjnych i produkcję kolagenu i elastyny,
 4. Stymulatory tkankowe - podobnie, jak laseroterapia zapoczątkowują proces odbudowy skóry, przyczyniając się do stopniowej poprawy jej kondycji i wyglądu.
 5. Radiofrekwencja mikroigłowa - połączenie mezoterapii mikroigłowej i radiofrekwencji. Metoda prowadzi do podgrzania i kontrolowanego uszkodzenia tkanek, co zapoczątkowuje procesy regeneracji.

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej, który pomoże Ci wybrać najwłaściwszą metodę działania dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Jak zatuszować zmarszczki wokół ust - triki makijażowe

Nie każda zmarszczka palacza wymaga poddania się zabiegom medycyny estetycznej, jak również nie każdy pacjent może chcieć z nich skorzystać. Wówczas, chcąc zminimalizować ich widoczność, warto wykorzystać do tego makijaż. Odpowiednie kosmetyki nie tylko maskują niedoskonałości, ale również mogą dostarczać składników odżywczych, które oddziałują pozytywnie na jędrność i kondycję skóry. Wśród kosmetyków do makijażu, które warto wykorzystać do tuszowania zmarszczek palacza można wyróżnić:

 • bazy pod makijaż - mogą pomóc w wypełnieniu zagłębień,
 • podkłady - ukrywają niedoskonałości (warto zwrócić uwagę na lekkie i płynne),
 • korektory - specjalistyczne korektory do zmarszczek pomagają ukryć głębokie linie, dostarczając jednocześnie witaminy i inne składniki odżywcze,
 • szminki i błyszczyki - wyeksponowanie ust przy pomocy jasnych szminek pozwala odmłodzić twarz i odciągnąć uwagę od zmarszczek.

Domowe sposoby na zmarszczki wokół ust

Oprócz tuszowania zmarszczek palacza istnieją również domowe sposoby, które pozwalają zadbać o delikatną skórę wokół ust. Wśród naturalnych metod pielęgnacji tego obszaru twarzy można wyróżnić:

 • maseczki na bazie składników, takich jak aloes, awokado, olej kokosowy, czy miód - działają odżywiająco i rewitalizująco,
 • wykonywanie masażu twarzy - ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń - poprawia ukrwienie i odżywienie skóry,
 • ćwiczenia mięśni okrężnych ust - wspierają ukrwienie i uelastyczniają skórę,
 • odpowiednie nawilżanie skóry i nawadnianie organizmu - dehydratacja (odwodnienie) jest jednym z czynników wpływających na powstawanie zmarszczek.Nawilżona skóra jest bardziej jędrna i elastyczna.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, dlatego można eksperymentować z różnymi naturalnymi metodami, ale warto również skonsultować się ze specjalistą, który udzieli pacjentowi profesjonalnej porady dotyczącej właściwej pielęgnacji dojrzałej skóry.

co na zmarszczki palacza

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pionowych zmarszczek palacza i ich likwidacji.

Skąd się biorą zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to pionowe bruzdy, które pojawiają się nad górną wargą. Powstają głównie na skutek częstego zaciskania ust, np. podczas palenia papierosów. Wpływ na powstawanie zmarszczek palacza mają również procesy starzeniowe, ekspozycja na promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska oraz uwarunkowania genetyczne.

Jak zlikwidować pionowe zmarszczki nad górną wargą?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak pozbyć się zmarszczek palacza. Kliniki medycyny estetycznej oferują różnorodne zabiegi niwelujące ich widoczność. Można wśród nich wyróżnić wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki lub botoksu, który relaksuje mięśnie mimiczne. Pomocna może być również terapia laserowa, radiofrekwencja mikroigłowa lub zastosowanie biostymulatorów.

Czy są jakieś skuteczne domowe sposoby na zmarszczki palacza?

Tak, istnieją domowe sposoby, które mogą stanowić wsparcie w walce ze zmarszczkami wokół ust. Regularny masaż twarzy, maseczki z naturalnych składników, czy ćwiczenia mięśnia okrężnego ust mogą pozytywnie wpływać na wygląd i kondycję skóry, chociaż nie spowodują likwidacji zmarszczek.

Jak usunąć zmarszczki palacza - najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

Wybór zabiegu zależy od oczekiwań i potrzeb pacjenta. Przy głębokich zmarszczkach lepiej sprawdzi się kwas hialuronowy lub laser. Natomiast płytkie zmarszczki palacza można zredukować dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej, stymulatorów tkankowych lub radiofrekwencji mikroigłowej.

Co lepsze na zmarszczki palacza - kwas hialuronowy czy botoks?

Obie metody są skuteczne, ale działają inaczej. Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i dodaje objętości, natomiast toksyna botulinowa relaksuje mięśnie, co prowadzi do wygładzenia skóry. Kwas hialuronowy lepiej sprawdza się zarówno w przypadku płytkich, jak i głębokich zmarszczek. Botoks jest przydatny przede wszystkim przy płytkich. Dobre efekty daje połączenie obu zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.

Ile kosztuje kwas hialuronowy na zmarszczki palacza?

Cena zabiegu na zmarszczki palacza z wykorzystaniem kwasu hialuronowego może się różnić w zależności od kliniki, rodzaju czy objętości preparatu potrzebnego do uzyskania oczekiwanego efektu. W Instytucie Medycyny Estetycznej i Dermatologii w Białymstoku cena 1 ml preparatu wynosi od 1000 do 1200 zł. 

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie, wyślij wiadomość mailową lub skorzystaj z poniższego formularza. Jeden z naszych ekspertów z przyjemnością pomoże Ci i odpowie na wszystkie pytania.

Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało przesłane.
Upss! Coś poszło nie tak.
Jeden z lekarzy wskazuje godziny otwarcia instytutu.